Na dobry początek przedstawiamy pierwszą z tras rowerowych:

Trasa 1: Wschowa – Siedlnica – Czerlejewo – Kowalewo – Siedlnica – Wschowa

Przebieg trasy:
Wyruszamy ze Wschowy w kierunku Siedlnicy. Na wysokości sali wiejskiej w Siedlnicy skręcamy w lewo w boczną asfaltową drogę, która później przechodzi w równoległą do głównej. Po około 2 km docieramy ponownie do głównej drogi Siedlnica – Kowalewo, wyjeżdżając na końcu pierwszej z wymienionych wsi. Na rozwidleniu skręcamy na Czerlejewo. Po 2 km kończy się asfaltowa droga i po minięciu zabudowań Czerlejewa i przejechaniu po raz pierwszy kanału Kopanica dalej podróżujemy drogą pomiędzy łąkami, która za chwilę wchodzi do lasu. Trzymając się głównej drogi, dojeżdżamy do drugiego mostu, po następnym kilometrze do następnego. Z niego już w oddali widać Kowalewo. Po dojechaniu do pierwszych zabudowań tej wsi skręcamy na Siedlnicę (4 km). Ładną widokowo, nieuczęszczaną przez samochody drogą, wracamy do Siedlnicy a następnie przez tę wieś do Wschowy, pamiętając o skręceniu w Siedlnicy w pierwszą po prawej stronie, równoległą do głównej, asfaltową, spokojną drogę.

Ciekawe miejsca na trasie:
• Siedlnica – zadbane, dobrze utrzymane posesje – szczególnie zachwycające na odcinku bocznej drogi za salą wiejską.
XVIII wieczny cmentarz w Siedlnicy – tuż za wsią (przy drodze do Kowalewa) w lesie znajdziemy tablicę informacyjną. Na obszarze cmentarza znajdują się kamienne nagrobki. Łatwo na nie można natrafić wchodząc na skarpę tuż za krzyżem znajdującym się po lewej stronie drogi – przed zniszczonym przystankiem autobusowym.
• Przystanek autobusowy „
GŁOS NA LEONA” - relikt minionej politycznej samorządowej rzeczywistości.
• Szkółka leśna ze ścieżką dydaktyczną (piesza 1,4 km) przed Czerlejewem (punkt opcjonalny wymagający zjechania nieco z głównej drogi zgodnie ze znakami).
• Czerlejewo – malowniczy przysiółek (11 gospodarstw). Obrazki rodem z kresów wschodnich lub Mazur. Łąki i lasy, a tuż przed zabudowaniami ciekawe ukształtowanie terenu.
Mostki nad kanałem Polskim – Kopanicą – piękne widokowo miejsca.

 

Zalety trasy:
• Spokojna, łatwa bo płaska, ale urozmaicona widokowo trasa.
• Wiele dogodnych miejsc na piknik – szczególnie na odcinku Czerlejewo – Kowalewo.
• W maju wspaniałe zapachy: kwitnąca akacja, za Czerlejewem przed drugim mostem stanowiska konwalii, od Siedlnicy zapachy łąk i sianokosów.
• Urozmaicone drzewostany – za Czerlejewem przed drugim mostem majestatyczne stare dęby.
• Trasa w większości wiedzie asfaltowymi, ale nieuczęszczanymi drogami.

 

Podsumowanie:
Długość trasy – ok. 22 km
Stopień trudności – łatwa
Nawierzchnia – ok. 75% asfalt 25% polne i leśne utwardzone drogi

Mapa trasy: targeo.pl, galeria zdjęć z trasy: www.bezkresu.pl.