Spotkanie, które organizują członkowie stowarzyszenia "Przyjaciele Dróg Św. Jakuba w Polsce"
     W dniu 16 listopada o godz. 17:00 tj. w środę za tydzień w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej przy Placu Farnym odbędzie się spotkanie, które organizują: członkowie stowarzyszenia "Przyjaciele Dróg Św. Jakuba w Polsce" oraz członkowie stowarzyszenia Czas A.R.T. Kierujemy to zaproszenie do mieszkańców, którym jest bliski temat tego szlaku. Chcemy podsumować co udało nam się do tej pory zrobić jak też opowiedzieć o planach na przyszłość. Będziemy też gościć pielgrzymów, którzy przeszli Camino Polacco Państwo Zofię i Marka Bazak. Serdecznie zapraszamy.
Zapraszamy szczególnie członków OSP Osowa  Sień, OSP, zwłaszcza Pana Krzysztofa Michalewicza, opiekunów odcinka trasy w obrębie Osowej Sieni.

 
Gorąca sesja, znów o zanieczyszczeniach
28.11.2013. Radio Elka
 
 
1128_delegacja.jpgDelegacja z Osowej Sieni pojawiła się na sesji rady powiatu wschowskiego. Podobnie jak rok temu, mieszkańcy apelowali do radnych i starosty o rozwiązanie problemu składowania odpadów na polach. Domagano się także ochrony zbiornika wód podziemnych, którego czystość w ostatnich latach spadła z klasy I do klasy III.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska stwierdził przekroczenie metali ciężkich na działkach, na których składowane były odpady i zobowiązał starostwo do wszczęcia postępowania administracyjnego w celu przywrócenia gleby do stanu pierwotnego.
Starosta Marek Boryczka przyznał, że według jego wiedzy stężenie metali ciężkich jest na wysokim poziomie. Starostwa musi uzyskać opinię co najmniej dwóch akredytowanych ekspertów. Jedna już jest gotowa. Starosta nie chce na razie zdradzać szczegółów. - Od tych specjalistów dowiemy się, co należy zrobić, żeby przywrócić tę glebę, aby była ona użytkowa rolniczo, bo w tej chwili to ona najprawdopodobniej nie jest, ale wkrótce państwo się o tym zapewne dowiecie - mówił starosta - Niestety, w międzyczasie doszły kolejne wyniki dotyczące innych działek na terenie powiatu wschowskiego, co mnie bardzo martwi, też potwierdzające znaczące przekroczenie metali ciężkich. Te działki będą dołączone do ewentualnej procedury rekultywacyjnej.
Dyskusję zdominował też Główny Zbiornik Wód Podziemnych, który znajduje się pod Wschową i okolicznymi miejscowościami, a z którego korzystają mieszkańcy. Kamila Olejniczak, geolog powiatowy, zaznaczyła , że wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni terenu są bardzo niebezpieczne dla tego zbiornika, a pamiętać należy, że nie ma alternatywnego źródła wody do spożycia na tym terenie.
Katarzyna Hansen, mieszkanka Osowej Sieni dotarła do dokumentów, które wskazują, że w 2002 roku zbiornik nr 306 miał I klasę czystości, natomiast w 2009 r. była to już klasa III: - Jest to szokujący wzrost. Mam nadzieję, że ktoś się pomylił, że te informacje nie są prawdziwe, bo nie chcę w to wierzyć, że w powiecie, zwłaszcza we Wschowie, gdzie wszyscy narzekają na bezrobocie, kompletny brak przemysłu, może dojść do zanieczyszczenia zbiornika w ciągu siedmiu lat z klasy I do III, przy pięciu możliwych klasach. Z tego co ja wiem, choć nie jestem specjalistą, V klasa to są beczkowozy. Nie wiem, co znaczy klasa czwarta i nie mam zamiaru się przekonać. Faktem jest, że prawnej ochrony tego zbiornika nie ma, ale tu rozmawiamy o tym, co powinniśmy wszyscy jako ludzie zrobić: radni, starosta, WIOŚ, prasa, żeby nigdy nie dopuścić do klasy V, nawet do klasy IV.
Okazuje się, że metody oczyszczania zbiorników wód podziemnych są bardzo kosztowne. - Chyba pozostanie dowożenie wody beczkowozami, ale nie wyobrażam sobie miasta funkcjonującego poprzez zaopatrzenie mieszkańców w ten sposób - mówiła geolog.
Głos zabrała też sołtys Osowej Sieni, Helena Nikolin: - Ta sprawa się ciągnie ponad dwanaście lat. Czy jeszcze dłużej mamy dawać przyzwolenie? Nie. My, jako mieszkańcy, mówimy: dość. Jesteśmy odpowiedzialni, mówimy o tym głośno i prosimy, żeby tę sprawę zamknąć. Nie wiem, czyich interesów niektórzy radni pilnują, bo chyba nie społeczeństwa.

Przypomnijmy, że wschowska prokuratura odmówiła wszczęcia dochodzenia dotyczącego zanieczyszczania środowiska ze względu
m.in. na brak dowodów, które pozwoliłyby postawić zarzuty konkretnej osobie. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska złożył na tę decyzję zażalenie do sądu. Sprawa jest w toku.
(mon)
Informacja o stanie środowiska w powiecie wschowskim w roku 2012 WIOŚ Zielona Góra

 

Dzisiaj czyli 4 listopada mija termin składania wniosków w przetargu na budowę chodnika w Osowej Sieni. Powiat wschowski pozyskał środki na tę inwestycję z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Termin wykonania prac mija 10 grudnia

W ostatnim tygodniu października - mówił starosta Marek Boryczka na sesji Rady Powiatu Wschowskiego – dowiedzieliśmy się, że dostaniemy dofinansowanie na przebudowę chodnika na odcinku 240 metrów. W związku z tym musieliśmy w trybie pilnym rozpisać przetarg na budowę tego chodnika.

Oferty zostaną otwarte 4 listopada, a termin realizacji inwestycji jest krótki, gdyż na jej wykonanie pozostanie około 30 dni.

Mamy krótki okres na wykonanie tej inwestycji - mówił starosta – mam nadzieję, że pogoda nam w tym nie przeszkodzi, tym bardziej, że mamy 50% dofinansowania z rządowego programu oraz gwarancję dotacji 100 tysięcy złotych ze strony wschowskiej gminy na wykonanie tych prac.(zw.pl)


 
Więcej artykułów…